Gazete Yazıları

YAŞAM KOÇLUĞU NEDİR?

Meslek midir? Nasıl işler? Kim bir “Koç” ile çalışır? Neden bugünlerde çok konuşuluyor? Karşılaştırıldığı veya yakın olduğu düşünülen diğer disiplinlerden farkı ne?
Ülkemizde henüz bu konu ile ilgili bir fakülte veya bölüm yok. Bir “meslek odası” olabilecek şartları da henüz gerçekleştirmiş değil. Fakat, bu yolda emin adımlarla ilerliyor.
Son zamanlarda bu kadar popüler olmasının pek çok sebebi var. Gelişen ve değişen Dünya kültür ve konjonktür ile; Ülke ekonomisinde bireylerin hayatta ve ayakta kalabilme çabasından tutun, gelişen süreçteki insan ihtiyaçlarının şekillenmesine kadar, pek çok sosyo-psikolojik sebebi ayrı bir yazı konusu olabilecek nitelikte.
“KOÇ”luk; kişinin gerçeğine göre çalışır. Yargılayarak veya tavsiye vererek değil. Sokrates’in “Kendinden doğurma” yöntemi; yani, profesyonelce “doğru soru sorma” tekniği ile bunu yapar. Sorgulayarak değil. Kurum ve bireylerin; içinde bulunduğu duruma ve gelecek hedeflerine bakar, geçmişe değil. Bu yüzden psikiyatrik ve psikolojik yardımdan çok farklıdır. Tanı ve teşhis koymaz. Kişilerin ihtiyacı doğrultusunda, bireyleri bu disiplinlere yöneltmek zorunda kalabilir. Önerilen: En yakın dostunuz veya duygusal bağlantınız olan birine “Koç”luk yapmamanız. Sebebi; gerçeklerle tarafsızca yüzleşebilip, başka bir pencereden bakarak, değerlendirebilmeniz için.
Amaç; Kurum ve bireyleri, ulaşmak istedikleri hedeflerine (oldukları durumdan, olmak istedikleri duruma) ölçülebilir, zamanlanabilir, sürdürülebilir ve sistematik olarak taşımasıdır. Bu yüzden; sürekli geçmişe takılı kalıp aynı hataları yapmak yerine, bunu fark edip nasıl aşabileceğimize, profesyonelce yol bulmayı içerir. Geleceğe endişe ile değil, odaklanarak, cesurca ve motive olarak yol almamızı sağlar. Öngörü kazanmaya yardımcı olur. Risk alabilmeyi ve analiz yapmayı içerir. Bunlar olurken, ruh+beden+zihin üçlüsünün denge de olması ve kalması çalışma sürecinde önemli detaylardan biridir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir