Gazete Yazıları

YAŞAM KOÇLUĞU GELİŞİM SÜRECİ

İlk olarak ne zaman ortaya çıktı? Son zamanlarda neden bu kadar popüler oldu? Tarihi gelişim süreci ne?
“Coaching” kelimesi ilk olarak 1550 lerde western filmlerinde seyrettiğimiz yolcu ve eşyaları bir yerden bir yere taşıyarak hizmet veren “ulaşım araçları”na deniyor. 1880’ler de ABD’de sporcuları veya takımları bir yerden bir yere götüren kişiye “koç/coach” deniyor. 1950-60’lar da sanayinin gelişmesi ile ABD’de Şirketleri genel müdürler tarafından kullanılmış. Sebebi: spor yaparken; iş ve özel yaşamlarıyla ilgili, şahsi problemlerini gizlice ve güvenle tartışıp paylaşabilecek birilerine ihtiyaç duymaları nedeniyle çıktığı da ifade edilmektedir. Psikoloji bilimi olarak yapılan araştırmalarda, kökeni FRUED’la başlayan JUNK ve ADLER’in ile devam eden çalışmalar, bu iş kolunun gelişmesinde ön plandadır. Bu yüzden, İş dünyasında; endüstriyel psikologlar, bu hizmet dalının ilk öncüleri olmuşlardır.
Süreçte; 1974’de Galloway’in yazmış olduğu “The Inner Game of Tennis” adlı spor koçluğu kitabının birçok insana göre; günümüzdeki “KOÇLUK” mesleğinde yeniden modellenmesi, kontrolü ve öğreniminin yardımcı ilk kaynaklardan. 1975’te, Erickson öğrencileri; Bandler ve Grindler, Neuro-Linguistic Programming (NLP) adı verilen bir yaklaşım geliştirirler. 1988’ler de Thomas Leonard’ın “The Inner Game of Tennis” kitabına, ifade ve yorum katkılarıyla Kişisel Koçluk (Yaşam Koçluğu) mesleği ve kavramının günümüze kadar gelmesine yardımcı olduğunu görüyoruz. Leonard Koçluğu, günlük hayata uygularken, tele-konferans şeklinde yayılmaya başlamasına da sebep olmuştur. Leonard, 1992’de; Koç Üniversitesinin kuruculuğunu da yapar. Dünya’da Koçluk’la ilgili ilk doktora çalışması, 2000 yılında yapılır. Süreç; Dünya’nın çeşitli yerlerinde bölüm ve fakülteler kurulmasıyla devam eder ve günümüze kadar gelir. Burada ifade etmeye çalıştığım; bu mesleği merak eden veya ilgisi olanlara, bukadar da kısa olmayan tarihi gelişim süreci hakkında küçük bir bilgi vermek.
Haftaya “Koçluk nedir?” başlığı ile sizlerle olmayı ümit ederken, Tüm Egemetro okuyucularının Şeker Bayramını en içten dileklerimle kutlarım.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir