Son dönemlerde yaşam şartları ciddi anlamda zorlaştı ve stres kuşkusuz ki hemen herkesin yaşantısının bir parçası haline geldi. Yaşanan bu tarz durumlar kişilerin hedeflerini belirlemesinde, bu hedeflerine ulaşmalarında ve farklı isteklerini de gerçekleştirmelerinde zorluklar yaşatır. İşte bu noktada hayatına bambaşka bir pencere açmak isteyenler için yaşam koçluğu kavramı ortaya çıkmıştır. Daha kaliteli, daha faydalı, daha huzurlu ve daha hedef odaklı bir yaşam tarzının oturtulması sürecinde yaşam koçluğunun yeri ve önemi bana kalırsa hiç su götürmez bir durum olduğunu inanıyorum diyebilirim.

Yaşam Koçluğu Nedir?

Yaşam koçluğu, kişisel olarak bir veya birkaç konuda yeterli azme ve motivasyona sahip olma konusunda çeşitli sorunlar ya da sıkıntılar yaşayan kişilerin hedeflerine odaklanarak motive olmalarını sağlar. Yalnızca bu değil, daha pek çok yönden kişinin kendini yeterli ve üstün hissetmesi, ayrıca özgüvenli ve kendinden emin kişiler olma noktasında da yaşam koçluğundan fayda sağlanır. Aile, iş, aşk ya da hayatın herhangi bir alanında söz konusu kişisel başarının ortaya çıkarılmasında yine yaşam koçluğunun önemi büyüktür.

Eğitimler genel olarak gruplar şeklinde acık eğitim olarak gerçekleşir. Aynı takımın kişileri ya da aynı şirket çalışanları içerisinde koordineli bir ortak eğitim şeklinde de kurgulanabilir. Kişisel olarak alınan seanslarda (bireysel görüşmeler olarak da ifade edilen) müşterinin kişilik özelliklerine göre yaklaşım sergilenir.

Yaşam Koçluğu Fiyatları Nedir?

Her gecen gün piyasada artan rekabet sebebi ile farklı eğitim ve fiyat politikaları gelişti. Bu gelişen durum elbette ki ücret olarak da hep merak ediliyor. 1990’lar da şirket içi eğitim konusu olan Koçluk, daha sonra bu eğitimden faydalanan şirket personelinin ilgisini çekmiştir. Bu sistem bireysel merak ve kişisel gelişimlerine katkı olarak Türkiye’ye ufak ufak taşıyan ve kendine yeni yol açmak isteyen emekli veya girişimci bireylerinde desteği ile gelişmeye başlamıştır. Yakın zamanda programın verilmesinde, Özel Eğitim ve Danışmanlık Kurumlarının, Üniversitelerin Sürekli Eğitim Merkezlerini (SEM) arkalarına alarak, sektörde yeni bir rüzgâr esmesine de sebep olmuştur.  Bu şekilde duyuruluyor olması fiyatları etkileyen başka bir faktördür. Makul ücretler karşılığı girilen seanslarda kişinin kendini en iyi biçimde gerçekleştirmesi için tüm unsurlardan istifade edilir.

Eğitimler Arasında Neden Fiyat Farklı Var?

Ülkemizde bu mesleğin yayılmasında ilk olarak, yurtdışından alınan onaylı eğitimlerin verilmesi rol oynamıştır. Halen bu şekilde yurtdışı destekli olan programını tanıtan ve eğitimini veren “Yetişkin Koçluk Eğitimleri” vardır. Bu sebeple kurdaki fiyat oynaması bu eğitimlerin de fiyatlarının artmasında sebep olmakta ve marka değeri olarak durumu korumaktadır.

Diğer yandan ilk zamanlar Türkiye’de bireysel koçluk yapan kişilerin Koçluk anlamında kendilerini ünvanlayacagı bir merkez yoktu. Bu sebeple gelişimine katkı sağlamak isteyenler uluslararası dernek şartlarına göre bilgi ve becerilerini ünvanlamış ve bunun için bir bütçe ayırmışlardır.  Kendilerini ünvanlayan bu kişiler eğitim yazamaya hak kazandılar. Kendi eğitimlerini Yurtiçinde ve kendi MARKALARINI desteklemeye başlayarak teklif vermektedirler. Bu sebeple ülkemizde yurtdışı onaylı eğitimler 2 farklı şekilde piyasada yerini alır.

 1. Yıllar öncesinde uluslararası düzeyde hem bireysel ünvanlamanın hem de eğitim onaylatmanın nasıl olduğu henüz keşfedilmemiş ve daha prestijli gözükse de bu eğitimlere o donemde yatırım yapılmıştır. Yatırım yapan için daha fazla paraya mal olan hatta marka bedeli de ödemek zorunda kalınan bu eğitimler dışarıdan alınarak, günümüzde hala varlıklarını sürdürmektedirler. İçinde bulundukları bu şartlardan dolayı haklı olarak daha pahalı fiyat sunmaktadırlar.
 2. Diğer taraftan artık kendini bireysel olarak nasıl ünvanlayacağını bilen profesyonel koçlar yetişmiş ve kendi bilgi ve tecrübelerini ortaya koyup, aldıkları yurtdışı eğitimler ile besledikleri kendi eğitimlerini yazmışlardır. Yurtdışından alınan veya yurtdışında verilen eğitimlerden bir farkı olmayan bu programların da kendi içinde 2 farklı pazarlaması vardır. A-Bu eğitimleri yazıp yurtdışına onaylatarak verdikleri koçluk eğitimleri teklifleri, 2-Egitimleri onaylatmadan verdikleri koçluk eğitim tekliflerdir. Bu da bireylerin kendi MARKA değerlerini bu şekilde beslerken dünya standartlarında ve uygun fiyatlarda eğitim vermelerini sağlar.

Koçluk eğitimleri ile ilgili farklı fiyatlar duyuyor olmanızın temel sebepleri bunlardır.

Nasıl Yaşam Koçu Olunur?

Yaşam koçu olabilmek için özel bir eğitim sonrası alınacak yaşam koçluğu sertifikası gereklidir. Ancak bu sertifika edinildikten sonra her koşulda koçluk hizmeti verilebilir. Fakat koçluk yapılabilmesi için gerekli yegâne ve tek unsur elbette ki sertifika değildir. Yani her yaşam koçluğu sertifikası bulunan kişi koçluk yapamadığı gibi, yaşam koçluğu yapan herkesin de resmi yaşam koçu sertifikası olmayabilir. Bu nedenle de koçların kendilerini mesleki anlamda ispat etmeleri yer yer gerekli olabilir. Çünkü genel itibari ile danışanlar, sertifikası olan yaşam koçlarına daha gönül rahatlığı ve huzur içinde başvurmaktadır.

Yaşam Koçluğu Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Bir yaşam koçundan yardım almayı düşünüyorsanız büyük bir olasılıkla ilk merak edeceğini şeylerden biri yaşam koçluğu fiyatları konusu olacaktır. Genel olarak yaşam koçlarının hemen hemen hepsi seans ücretlerini danışanları ile gerçekleştirdikleri tanışma seansında görüşmektedir. Çünkü ilk görüşme görüşmenin devam edip etmeyeceği konusunda ipucu verir. Bu nedenle de yaşam koçluğu bireysel görüşme fiyatları için standart bir ücret uygulaması Koc’un unvanlı, unvansız ve bu isi ne kadar suredir yapıyor olmasına bağlı olarak değişecektir. Bütçeyi yormayacak şekilde belirlenir. Karşılıklı anlaşma çerçevesinde hizmet alınma süreci ilerletilir.

Yaşam Koçluğu Seans Ücretleri

Koçluk türleri kendi içerisinde de fiyat ayrımına gidebilir. Bir yaşam koçluğu ile bir yönetici koçluğu farklı şekillerde yapıldığı gibi, bu koçluk türlerinin fiyatları da elbette ki aynı değildir. Ancak yönetici koçluğunda fiyat yelpazesi diğer koçluk türlerine göre bir miktar daha yüksektir. Çünkü yönetici koçları mesleki hedefleri odaklarken yaşam koçları kişisel hedeflere yönelir. Bu sayede kişinin koçundan edindiği yöneticilik kazanımları ve stratejileri, kişiye kariyer ve maaş artışı olarak da yansıyacaktır. Fakat yaşam koçluğunda bu tür bir kulvardan bahsedilemez. Yönetici koçluğunda, yaşam koçluğundan farklı olarak başlangıçta bir tür değerlendirme yapılması süreci de bulunmaktadır.

Tüm koçluklar genel itibari ile mekâna bakılmadan hedefe yönelik olarak amaç yerine getirme ve kişisel gelişim için kullanılmaktadır. Bir koç ile çalışmaya karar verdiyseniz tercih yapmadan önce dikkat etmeniz gereken tek şey seans ücretleri olmamalıdır. Koçların uzmanlık alanlarına bakılmaksızın taşıması gereken bazı özellikler vardır, bu özellikler ve yeterlilikler mutlaka incelenmelidir. Bu unsurların başında ise sertifika sahibi olma, önceden alınan eğitimler, kazanılmış tecrübeler ve hiç kuşkusuz ki bütün bunları tek potada eritebilme yeteneğine sahip olması gelir.

Yaşam koçluğunda seans ücretleri verilecek kursun süre ve saati, sınıfta mevcut danışan sayısı, sunulan kurs programı ve kursun farklı özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Yaşam koçu kursunu bitirdiğinizde almaya hak kazanacağınız sertifika ile kariyeriniz için yeni bir başlangıç yapma şansına sahip olabilirsiniz.

Kendi Rehberiniz Olun

Yaşam koçluğu eğitimi aslında yaşamınızın hemen hemen her alanında gereksinim duyacağınız bir rehber niteliğindedir. Uzun ya da kısa vadeli planlarınızı sonuca ulaştırabilmek adına planlar üretirken, çözüm odaklı ve üretken yaşam koçları doğruları yaşamınıza uyarlamanıza yardımcı olur. Yaşam koçluğunun temel amacı hedeflerinize en kestirme yoldan erişebilmenize destek olmaktır. Söz konusu hedefleri değişik durumlara yönelik olarak gerçekleştirebilmenize de destek olurlar.

Koçluk ilişkisi, koruma, destekleyicilik ve ortaya koyma yolu ile kişisel kariyer gelişimine destek olmaktadır. Eş zamanlı olarak psikososyal işlevleri de odak alır. Psikososyal işlevlere örnek olarak; en akılcı davranış şekli, kişisel ikilemler, iş yeri değerleri ve grup tarafından kabul edilme duygusu gibi. Danışan kendini ileriye taşımak adına kendi zayıf ve güçlü yanlarını öğrenmeli, kişisel gelişim ve ilerleme sürecinde devamlılığı sağlamalıdır. Yaşam koçluğunu, kendisi için söz konusu ilerlemeyi basitleştiren, bir yol gösterici olarak görmelidir.

İş İmkânları

Günümüzde hemen herkesin belirli ya da belirsiz problemleri bulunmaktadır. Bu problemler bazen manevi bazense maddi olabilir. Fakat şu yadsınamaz bir gerçektir ki gerçek maneviyatta düzen olmadan maddi düzenin pekte bir anlamı yoktur. Yaşam koçları bu kaosa düşmüş insanlar için birer yol göstericidir. Pek çok insan bu sebeple artık yaşam koçlarına gereksinim duymaktadır ve bu meslek kolu çok geniş bir yelpazeye sahip olması sebebiyle pek çok yerde iş yapabilmektedir.

Yaşam Koçluğu Programlarından Bazı İçerik Baslıkları

 • Koçluk nedir? Farklılıkları ve benzerlikleri nelerdir?
 • Koçluk mesleğinde etik değer, prensipler ve sınırlar nelerdir?
 • Koçluk kimlere uygulanabilmektedir?
 • Koçun ilişki kurabilmesi, uyum ve güven inşası
 • Bütünsel olarak dinleme ve empati kurabilme,
 • Etkili olarak soru sorabilme sanatı,
 • Aile modelleri,
 • Ailede değerler sistemi,
 • Aile sistemi, bilinçdışı süreçler, dinamikler ve temel yapı taşları,
 • Etkili ebeveyn nasıl olmalı,
 • Aile ile iletişim çatışmalarının doğru şekilde yönetimi,
 • Çocuklarda yaratıcılık geliştirme, düşünce sistemi inşası,
 • Ergen ve çocuklarda uygulanan koçluk modelleri,
 • Çözüm odaklı tutum,
 • Kişinin kendini tanımasını sağlama ve sahip olduğu potansiyele yönelik olarak farkındalık oluşturma,
 • Hedef ve amaçların tespit edilmesi, karar verme ve kariyer planlaması,
 • Zaman planlaması ve yönetimi,
 • Stres ve öfke yönetimi,
 • Sınav ve iş görüşmesi gibi kaygılar ile baş edebilmek,
 • Odaklanmayı ve dikkati geliştirme,
 • Algı meydana getirebilme,
 • Davranış bozuklukları, sınır koyma ve uyum,
 • Anlaşmazlık yönetimi, problem çözme ve uzlaşma,
 • Okul / İş yaşamı ile özel yaşamın sınırları kavramak,
 • Etkin koçun kazanımları yaşamın sınırlarını kavramak.