Gazete Yazıları

YAŞAM KOÇLUĞU ENTRUMANLARI

Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte her şey şekil değiştirmekte. Teknolojinin artık neredeyse ulaşmadığı nokta kalmadı gibi. Dünyada veya ülkemizde aklımıza gelmeyecek en ücra noktada bile; elektronik posta ile ileti alınıp hatta fax bile çekilebilmekte. Hatta günümüzün fotokopi makineleri bile sadece fotokopi çekmekle kalmayıp pek çok özelliğe sahip teknik donanımda. Cep telefonunuzdan bile nerede olduğunuzun haritasını görebilecek GPS teknolojisi olarak , ifade edilen donanım dahil artık elinize altında.

Teknolojideki bu gelişmeler doğrultusunda “Yaşam Koçluğu” mesleğindeki uygulamalar, her meslekteki uygulamalar gibi bu gelişmelerden ayrı durması düşünülemez. Her ne kadar psikolog veya psikiyatr görüşmelerindeki alışkanlıklardan veya kültürümüzün ilişkilerdeki sıcaklığından mı olsa gerek; bireyler aldıkları hizmetlerde çalışmaları süresi boyunca alıştığı kişi ile bir araya gelip çalıştığı kişiyi görmek istiyor.
Yaşam Koçluğu hizmeti alırken Gerçekten buna ihtiyaç var mı? Yani kişinin çalıştığı yaşam koçu ile yüz yüze çalışması gerek mi? Yaşam Koçluğu başlıca konuşma eylemine dayalı bir meslek. Eğer ben sadece bana içinde bulunduğum girdaptan çıkmama yardımcı olacak birini istiyorsam kişiyi görmekten çok sesini duymamda yeterli diye düşünüyorum. Dolayısıyla kişinin sesindeki heyecanı, hüznü, donukluğu ve daha birçok duyguyu da konuşurken telefondan hissedebilirsiniz. İlla da görmem gerek diyorsanız belki ilk bir iki seans olabilir. Ama mesafeler çok uzaksa ona da gerek olmadan internet üzerinden kullanılan programlarla görüntülü olarak çalışılabiliyor. Bireyin yaşamındaki yol haritası yapılırken hedef, strateji ve eylem planı çıkarılacağı için kişinin yüzünü her zaman görmeniz gerekmiyor.
Gelişen bu teknolojik çağda günlük işlerinizi yaparken, karşıdaki kişiyi görmediğiniz için iş hayatınızda ya da günlük hayatınızdaki rutininizi kesintiye uğrattığınız oluyor mu? Eminim bankalardan ya da başka firmaların müşteri hizmetlerinden sizi arayıp ta yüzünü görmediğiniz pek çok kişi ile günde belki de birkaç kez görüştüğünüz oluyordur. O zaman yaşam koçluğu hizmeti alırken de günlük hayatınızı kesintiye uğratmaya gerek duymadan, olduğunuz şehirden ya da aynı şehirde olsanız bile telefonla seanslar yapabilir ve asla çözülemez diye düşündüğünüz sorunlarınıza “spot koçluk” bile alabilirsiniz. Yani bir kereliğine, her hangi bir yerde tanımadığınız birinin farklı bir açıdan size yardımcı olması. EN kısa sürede hem de içinde bulunduğunuz anda. Amaç; hayat için olduğunuz yerden olmak istediğiniz yere hedef koymaksa; çalıştığınız kişiyi görmek neden bu kadar önemli olmakta.
Uzun lafın kısası, telefon ve internet üzerinden görüntü ile artık her yer yakın. En yakın zamanda görüşmek dileğimle.

Related Posts