Gazete Yazıları

TEPKİ Mİ, CEVAP MI ?

Bazen bir kitabı okumak çok zaman alıyormuş gibi gelir. Bir türlü bitiremezsiniz. Uzar da uzar. Kitaba devam ettikçe, kitap; yaşadığınız olayları sanki takip ediyor da, size cevap veriyormuş olduğunu görürsünüz. En azından bana böyle oluyor. Bir şey yaşıyorum. Arkasından kitabı okuduğumda, o olayla ilgili cevabımı buluyorum. Ondan sonra anlıyorum ki, kitabın kendi içinde benim için bir hızı var. “Sınırlar” kitabında olduğu gibi. Beraber olduğunuz kişilere tepki mi veriyorsunuz, cevap mı? Çok önemli bir ayrıntı. Sebebi ise, her zaman doğru yaptığımız zannında olduğumuzdan. Kitapta konu ile ilgili açıklama;

“Birinin yaptığı bir şeye tepki gösterdiğinizde, bu sınırlarla ilgi bir sorununuz olduğunu gösterir. Birisi bir şey söyleyerek veya yaparak zarar görmenize yol açabiliyorsa, o kişi sizi kontrolü altında tutmaktadır, yani sınırlarınız kaybolup gitmiştir.

Cevap verdiğiniz de kontrol sizin elinize geçer, olasılıklar ve seçeneklerde arkasından gelir. Tepkisel bir tavır aldığınızı hissederseniz, geri çekilerek yeniden kontrolü elinize alın, böylelikle çevrenizdekiler yapmak veya söylemek istediğiniz bir şeyi yapmanızı veya söylemenizi sağlayamaz. Sonuç olarak, ayrı bir duruş sergilemenizi ihlal edecek bir durum ortaya çıkmaz. Sınırlarınızı korurken sizin için en uygun seçeneği seçin. Cevap vermek ve tepki vermek arasındaki fark, seçimlerimizdir. Tepki verirseniz kontrol başkalarının eline geçer. Yanıt verdiğinizde ise, kontrol eden taraf siz olursunuz.”

Bu durumda, “gerçekten takındığım durum doğru mu, yoksa değiştirmem gereken bir hal var mı?” diye kendi kendimi gözden geçirmeme vesile oluyor. Açıkçası AYNA durumu her yerde çalışıyor ve kendinizi geliştirecek egzersizler sunuyor. Hayat var olduğumuz sürece öğrenerek devam edecek. Eğer istiyorsak !

Related Posts