Gazete Yazıları

TAVSİYE VE YAŞAM KOÇLUĞU

Yaşam Koçluğu nedir? Tavsiye nedir? Ne zaman tavsiyeye ihtiyaÇ vardır? Koçluk tavsiye merciimidir? Koçluk mesleği yokken veya bu kadar telaffuz edilmiyorken, ergen bireyler nasıl davranıyorlardı? Kimden tavsiye alıyorlardı!
“Koç”luk, birkaç farklı tanımı ile; “1-Kişilerin girdikleri girdaptan çıkmalarını sağlayan tarafsız bir bakış açısı, 2- Hedeflerine ulaşmaları için, üzerinden atlamaya çalıştıkları gediklerini, küçük adımlarla geçebilmeleri için duygusal bir bağ olmadan tarafsızca dışarıdan gözlemci olmak, 3-Kişiler hedefine giderken onlara katalizör olmak, 4-kişinin belirlediği “hedef” doğrultusunda, stratejiler geliştirmesi ve eylemlerle yol alması” diyebiliriz. Anlam kayması olmadan farklı şekillerle de tanımlanabilir.
“Tavsiye”(TDK) ; “a.1. Öğütleme, yol gösterme; 2. Bir şeyin, bir kimsenin iyi, işe yarar olduğunu ilgili kişiye söyleme, referans”. “Tavsiye Etmek” ise; “1) Bir şeyin yapılmasını veya yapılmamasını öğütlemek, salık vermek; 2) önermek” .
90 lardan sonra, Dünya’da hızlı bir gelişim süreci bulan bu meslek, ülkemizde bu kadar yeni olması ve pek çok kişinin bu mesleği yapmaya soyunmasıyla, doğal olarak beraberinde kendini ifade etme sorununu da getirdi.
Tanımlardan anlaşıldığı üzere; tavsiye ve “KOÇ”luk hizmeti arasında bir benzerlik yoktur. Biz yaşam koçları aldığımız eğitimlerde; kişilerin kendi yollarında yürüyebilmelerine yol arkadaşlığı yapmak için eğitim alırız. Onlara tavsiye vermek, onların yerine karar vermek ya da onların rolünü oynamak için değil. Kimse kimsenin hayatını yaşayamaz. Kimse, o an içinde bulunduğu durumda neyin doğru olduğunu başkasından öğrenemez. Herkes kendi içinde, kendi durumuna göre, kendi doğrusunu bilir ve yaşar (başkası ya da başkaları için yanlış gözükse de). Yaşanan her ne ise bu kişinin doğrusudur. Bu yüzden “KOÇ”luk çalışmalarında kişilerin kendilerinin farkına varacağı durumlar söz konusudur. Eğer birey, farkına varma durumunu, “tavsiye” diye algılıyorsa bu kişinin konu ile ilgili bireysel algısı, bilgisi ve kendi donanım gerçekliği ile ilgilidir ki bu da genel teamülleri değiştirecek kadar da güçlü değildir.
Konuyu daha detaylı anlamak ve ifade edebilmek için en kısa zamanda “koç”luk seansı almanızı tavsiye edebilirim.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir