Gazete Yazıları

SATIŞ-PAZARLAMA VE İLETİŞİM

Her ne kadar satış ve pazarlama günümüzde çoğunlukla birlikte kullanılsa da her ikisi de birbirinden farklı tanımlar. Fakat birbirlerini tamamlıyorlar. Bu ikilinin diğer gizli ortağı ise iletişim. İletişim; her ne kadar göz önünde, dil ucunda olmasa da aslında en önemli kısmı satış ve pazarlamanın.
Ürününüz ne kadar iyi olursa olsun. Ekibiniz ne kadar iyi ve özel seçilirse seçilsin. İmkanlarınız ne kadar sınırsız olursa olsun ve siz ne kadar güvenilir bir şirkette çalışırsanız çalışın. Ürün, ekip, imkanlar ve şirketiniz ortada olsa da, rekabet piyasasındayız. Belki 40 yıl önce bu sahip olduklarınızla tek olabilirdiniz. Seçilmeniz ve bulunmanız kolay olabilirdi. Artık piyasa, rekabet piyasasına dönmüş durumda. Buna rağmen insan faktörü hala güncelliğini korumakta. Yani; ürünü satmak ve pazarlamak için insanı göz ardı edemezseniz. Çünkü hedef kitleniz birey.
Amaç: ürünü bir şekilde birey veya kurumlara satmak. Her nedense kurum algısı, kişilerin bireyselliklerini arka planı itiyor. Halbuki kurum içi çalışan da birey, toplumun en küçük yapı taşı da. O zaman buradan insanın sadece satış yapılacak bir materyal değil, ruhsal bir varlık olduğunu da hatırlamakta fayda var. Düşünsel ve ruhsal bir yapısı var. Siz bu yapıyı çözdüğünüzde ona istediğini alması için sebep olabilirisiniz. Duygu ve düşünce yapısını az da olsa yakalarsanız, satış da pazarlamayı da çok güzel yaparsınız.
Jung bunu kendi çalışmalarında, bireyleri 4 ana renge ayırarak yapmış. Kırmızı, mavi, sarı ve yeşil. Hepimizde bu dört rengin özellikleri mevcut. Fakat biri veya ikisi bizim davranış ve düşünce şekillerimizde daha baskın. Kısacası; hayatımız boyunca içinde bulunduğumuz kendimizi geliştirdiğimiz şartlar, bu renklerin bizde baskın yada geliştirilmesi gereken yönümüz olarak kalmasına sebep olmakta. O kadar ki; kullandığımız sözcük yapısı, beden dilimiz, duygu ve düşüncelerimizin şekillenmesinde bile rol oynamakta. Kırmızı; güç odaklı, sarı; gösteriş meraklısı ve statü düşkünü, mavi; hesap kitap peşinde, yeşil; güven ortamında, ilişki odaklı ve içe dönük.
İletişim modelimizin küçük tüyoları da ortadaysa, haydi şimdi satış ve pazarlama vakti!

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir