Gazete Yazıları

RENKLİ KİŞİLİKLER

Kişilik profilleri, zaman zaman verdiğim seminerler konularından biri. Hal böyle olunca, konu ile ilgili her türlü kitap, makale, yazı da ilgimi çekiyor. Sebebi, ilişkilerin her daim olması. Profillerin anlaşılması, ilişkiler ve kariyer planlamasında önemli bir rol oynuyor. En önemlisi de kişinin kendini tanımasına ve anlamasına !

Konuyla ilgilenenlere, başlangıç olarak, Oğuz Saygın’ın “Renklerle İnsanları Tanıma Kılavuzu” kitabını önerebilirim. Her ne kadar aynı konuyu çalışsam da, yine de basit, temel ve farklı bilgileri görme fırsatım oldu. Kitapta, genel anlamda çocuklar için de küçük tüyolar var. Nasıl motive olduğumuz, birbirimizle uyumumuz da.

Bilenlere hatırlatmak, bilmeyenlere de küçük bilgiler vermek için, kitaptan çok kısa detaylar veriyorum.

Kırmızılar: İç motivasyonu güçlü kişiler. Bir işte lider olduklarını bilmek onları motive ediyor. Kuralları kendileri koymayı seviyorlar. İşlerin kontrolünü kaybettiğini hissettiği veya düşündüğün de ise strese girerler.

Maviler: Detaylara önem verirler. Onu motive etmek için içinde bulunduğu işi detaylı ve programlı bir şekilde anlatmalısınız. Eğer düzgün bir şekilde yapabilecekleri hissi veya fikri sağlayamazsanız onları harekete geçirmekte zorlanırsınız. Hatta başarısız bile olabilirsiniz. Riskleri önceden gördükleri için karamsarlığa da düşme eğilimindedirler.

Sarılar: Eğlenceye düşkündürler. İşin keyifli taraflarını onlara anlatın. Beraber olduğu kişileri kolaylıkla da motive ederler. Ortama heyecan ve neşe katarlar. Bu durumları inişli ve çıkışlıdır. Parlak fikirleri olduğu halde, işin sonunu getirmede zorlanabilirler. Motive etmek için de, onu dinleyin, yanında olduğunuzu hissettirin. Ona yeni ve gerçekçi umutlar verin.

Yeşiller: Onu “HAYIR” demek zorunda bırakmayın. Yapamaz! Bu kişiler dış referanslı oldukları için diğer renklerden daha çok motiveye ihtiyaçları vardır. Hayati kararlar almak zorunda kalmaları onları strese sokabilir. Strese girdiklerinde, onlardan uzaklaşmayın. Bu durumdan da hemen çıkmalarını beklemeyin. Onları heyecanlandırmayın ve hatta problemlerini beraber çözmeye çalışın.

Related Posts