Gazete Yazıları

PARAYI AVLAMAK

Sadece hayvanlar avlanır diye düşünüyorsanız kısmen yanılıyorsunuz. Kocasını, patronunu, kayınvalidesini, çocuğunu avlayanlar vb. pek çok kişi, durum ve fırsat avlayıcıları. Fakat iş paraya gelince, “parayı avlamakla, kayınvalideyi avlamak aynı şey değil !” diyiveriyorlar.
Maalesef kazın ayağı öyle değil dostlar. Biz her ne yapıyorsak, beynimizde aynı şekilde yol bularak gerçekleştiriyoruz. Fakat dış yüzeye gelinceye kadar, ifade ettiğimiz şeyin durumu ve cismi farklı diye farklı olduğunu sanıyoruz. Aynı yemek yemek gibi düşünün. Sizin yediğiniz ana yemekte, tatlı da, çay da aynı mideye gidiyor. Hepsi orada karıştırılarak öğütülüyor. Sadece bizler dışarıdan bu öğünleri alırken farklı zaman aralıklarında almamız ve farklı tatlarda olması vücudunuzda farklı midelere bölünüp oralarda öğütülüyor düşüncesine sahipse uyanma vakti geldi sayılır. Sadece tek midemiz var. Düşünce de böyle. Bir yerden üretiliyor. Dışarı çıkana kadar “bunun şekli değişti !”’yi biz bölümlendiriyoruz. Aslında hepsi aynı düşünce ürünü. Günümüzde konuşmak çok önemli, “ağzınızdan çıkan kelimelere dikkat edin” denmesinin sebebi de bu. Birisinin kelime dağarcığında olan ve sürekli kullandığı bir kelimeyi veya cümle grubunu, bir başka kişi bildiği halde günlük hayatında diline pelesenk etmemiş olabilir. Fakat bu kullanımı bilmediği anlamına gelmez. Sadece hayatına yer etmemiştir. Bizler hayatımıza yer eden cümleleri kullanırız. Onları daha çok hayatımıza çekeriz. Sonra da olan olumsuzluklara takılarak, “neden bunlar benim hayatımda var oluyor”? sorusuna cevap bulmaya çalışırız. Halbuki hayatımızda olanlar arasında, olumlu cümleler de var, onları niye avlamıyoruz?
Tüm bu küçük açıklamalardan sonra hala “parayı avlamak” farklı bir durumdur dememi bekliyorsanız, yanılıyorsunuz. Parayı avlamak içinde, aynı patronunuza veya çocuğunuza gösterdiğiniz özeni göstermelisiniz. Ona zaman ayırmalı, elde etmek için kafa yormanız gerekmektedir. Tek yoldan mı parayı avlamak istiyorsunuz, birkaç yoldan mı? Bunun seçimi de tamamen size ait. Kimileri iki iş yaparak ancak kanaat ederken, kimileri yan gelip yatıp bir iş yaparak ta para kazanabilir. Hatta bazıları mevcuttaki bir işi bile yapmakta zorlanırken, diğeri 2 işi de birlikte götürebilecek kabiliyette de olabilir.
Parayı avlamak; onu nasıl gördüğünüzle de ilgili. Gerçekten avlanma alışkanlığınız var mı? O halde avladığınız hayvana bakın (aslan mı yoksa balık mı avlıyorsunuz), parayı nasıl gördüğünüze dair küçük bir ipucu olabilir.

Related Posts