Gazete Yazıları

MÜKKEMMELLİYETÇİLİK

Başlığı yazmayı bir deneyin. Yazarken bile zorlanıyorsunuz. Birde etrafınızda yeni tanıştığınız birinin “ben mükemmeliyetçiyim”, “benim mükkemmelliyetçi bir yapım var” şeklinde kendini ifade ettiğini bir düşünün.
Mustafa ÇEŞİTÇİOĞLU’nın “Pozitif İletişim” adlı kitabı; “Testinin içinde ne varsa, dışına o sızar.” – Hz. Mevlânâ sözü ile başlar. Sağlıksız iklimlerde (aile ortamında) yaşayan bireylerin, erişkin olduklarında gösterdikleri davranış şekilleri ve kullandıkları dil olarak ta “mükemmeliyetçiliği” detaylandırmış.
Etrafınızda “mükemmeliyetçi” diye tanımladığınız veya kendini tanımlayan kişilerin hal ve hareketlerini hiç izlediniz mi? Bu kişilerle ilgili biri size bir şey sorsa, ilk olarak hangi özelliklerini sıralayabilirsiniz? Hayatınızda; tertipli-düzenli, planlı-programlı olduğu için birilerine hiç gıpta ettiğiniz oldu mu?
Mükemmeliyetçiler genel olarak; detaycıdırlar. Onlarla beraber iş yapacaksanız, tüm detayları açıklamalısınız. Çalıştıkları işte “başarı” önemlidir. Başarıya giden yolda; insandan ilişkilerinden çok “görev” odaklıdırlar. Yaptıkları işte rahat bir şekilde ilerleyebilmeleri için onaylanma ihtiyacı duyabilirler. Hep daha iyiye odaklandıkları için zaman zaman “özgüven” sıkıntısı çekebilirler. Çevreleri tarafından esnek değil algısı yaratabilirler. Görevleri onlar için o kadar önemlidir ki; sizi dinlemiyor ya da anlamıyor algısı uyandırabilirler.
Eğer bildiğiniz bir mükkemmelliyetçi varsa; ilk olarak bu duruma “bu, onu gerçeği” şeklinde bakabilirsiniz. Onlara dışarıdan bakıldığında; insanlarla ilgilenmeyen biri olarak gözüktüğünü ifade edebilirsiniz. Esnek olunduğunda da sonuçların değişmeyeceğini gösterebilirsiniz. Daha iyiye odaklandıkça; kendini hasta edebileceğini, olduğu kadarının da en iyi olabileceğini ifade ederek rahatlayabileceğini paylaşabilirsiniz. Hiç bir şeyin mükemmel olmadığını, olacak olanın da var olan tüm koşullar içinde en iyi şekilde gerçekleştiğini hatırlamasını sağlayabilirsiniz. Kısacası hayatta her şey değişir ve değişebilir. Mükkemmelliyetçilik te!

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir