Gazete Yazıları

LİDERLİK OYUNLARI

Bu hafta Özel Bahçeşehir Lisesi Girişimcilik – High Coop Kulübünün dersini seçen gençlerle beraberdik. Konumuz; girişimci olmak isteyen bireylerin kendilerine nasıl liderlik edebileceği ile ilgiliydi.
İlk olarak, hepberaber; “bir liderde olması gereken özellikler nelerdir ?” sorusuna cevap ararken, bireylerin bu özelliklere sahip olup olamayacaklarını değerlendirdik. Sahip olduğumuz değerlerin ne kadar farkındayız? Bu özelliklerimizi ne kadar kullanabiliyor ve ifade edebiliyor olduğumuzu konuştuk. Bunları oyunlar ile zenginleştirdik.
Birinin toplum içinde dinlenmemesi, yok sayılması, dışlanması, sürekli reddedilmesi ve sürekli onaylanması durumunun kişide nasıl duygu ve düşünceler yarabileceğini fark ettik. Hatta en güzel olanı; bu oyunu ve kurallarını daha önce yaşayan birinin, sonucu bildiği halde, kendisini daha önce yaşanan duygu ve düşünceden ayrı tutamasaydı. Açıkçası; daha önce deneyimlediğimiz bir durumu ne kadar yaşarsak yaşayalım başımıza geldiğimizde, neler düşünüp hissedeceğimizi bazen kontrol edemeyeceğimizi gördük. Bir işi veya kendimizi ifade ederken araya başka kişiler girdiğinde doğruluğu konusunda haklı endişelere sahip olabileceğimizi de yaşadık. Çünkü konuşurken sözcük yapısı, vurgu ve beden dilinin ne kadar önemli olduğunu fark ettik. Çünkü her bireyin kullandığı sözcük dizimi birbiriyle aynı olmayabilir. İfade ederken birinin ısrarla üzerinde durduğu ve vurguladığı bir durum, başkası için önemli olmayabilir. Böylece sizin hakkınızda biri bir diğerine bir şey anlatırken, veri kaybına, algılama farklılığına yol açabilir. Eğer birde konu veya kişi hakkında soru sorma yetiniz yoksa, konuyla ilgili bilgiler eksik kalacaktır. Utanma, çekinme, sorumluluk almak istememe durumları kişiyi daha da içine kapatabilir veya tamamen vurdumduymaz, hayata sadece eğlence gözüyle bakabilir durumu yaratabilir.
Bu dersten çıkardığım gözlemim ise; genel olarak günlük hayatta daha gençken cesurca kendimiz ile ilgili itiraflar yapabilirken, erişkin olmaya yüz çevirdiğimizde bu kadar cesurca itiraflardan kaçındığımız.
Son olarak; beraber liderlik oyunları oynadığımız; Doğan Can, Ekin,Yiğit, Kamil, Ozan, İdil, Adilen, Rupelşin, Ezgi, Simay, Anıl ve Alpcan dostlarıma katılımlarından dolayı teşekkür ediyorum. Tabiî ki dostlarla buluşmayı organize eden Hatice Tuğsavul ve İbrahim öğretmene ayrıca teşekkür. Sizlerinde “İçinizdeki Lideri” açığa çıkaracak küçük oyunlarla karşılaşmanız dileğimle.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir