Gazete Yazıları

KUTSAL 14 ŞUBAT !

İnternette biraz dolaşırsanız “3. yüzyılda Roma İmparatoru II. Claudius her erkeğin asker olmasını istiyordu. Her erkeğin asker olmasını sağlamak için tüm imparatorlukta evliliği yasaklamıştı. Aziz Valentine Claudius’un hükümdarlığı zamanında Roma’da yaşayan bir papazdı. Kendisi gibi papaz olan Aziz Marius ile birlikte Claudius’un yasağına rağmen gizlice çiftleri evlendirmeye devam etti. Ancak imparator bu durumu bir süre sonra öğrendi. “ gibi bilgilere ulaşıyorsunuz.

Daha sonra yayılma süreci tabiî ki bir girişimci hikayesi; Sevgililer Gününün duyulmasını ve çoğu insan tarafından kutlanmasını sağlayan şey Massachusetts’den Esther Howland’ın, ilk sevgililer günü kartını basmasıyla olmuş. 1847 yılında dantel süslemeli kartları seri halinde üretip, babasının kırtasiye dükkânında satmaya başlamış. Kartları o kadar çok beğenilmiş ki, ticari hayatında iyi iş yaparak zengin emekli olmuş.

Günümüzde ise; Serbest piyasa ekonomisi ve ilişki trendi diyebiliriz. Bir çeşit ikisine de heyecan katma ve belki de bir nevi kurtarma operasyonu! Hediye alalım, sürpriz yapalım derken, hem aldığımız mağazayı, hem sevdiğimiz kişiyi, hem de sevdiğimizi sevindireceğimiz için kendimizi mutlu etme egzersizi. Yani anlayacağınız ekonomi dili ile; maksimum fayda. Zarar kısmını hiç düşünmüyorum bile.

Kutsal denince; “Bozulmaması, dokunulmaması, karşı çıkılmaması gereken, üstüne titrenilen veya Tanrı’ya adanmış olan, tanrısal olan” şeklinde tanımlanıyor.

İnsan Kutsal, çünkü kainatta düşünebilen tek varlık. Para Kutsal, E parası olana da tapılası şekilde davranılmakta ve bugünlerde para için de neler yapıldığına tanık olmaktayız, o halde o da kutsal. O Halde, paranın bir diğer kutsallığı ise, insanın icat ettiği bir araç olması.

Ve tüm bunları kapsayan ve çokta gündeme oturmayan fakat aslında başrol oynayan bir durum var ki o da “SEVGİ”. Yani ilk önce Kutsal İnsanın “Kutsal Sevgi”si vardı! Yoksa bu sevgililer günü nasıl efsaneleşecek ve bu kadar hareket nasıl olacaktı? Kutsal 14 ŞUBAT vesilesi ile sevginizin, sevdiklerinizi, ilişkilerinizi ve paranızı çoğaltması ve daim kılması dileğimle.

Related Posts