Gazete Yazıları

KİŞİLİK PROFİLLERİ

Kimi zaman daha ilk tanıştığınızda kanınızın kaynadığı kişiler olmuştur. Sohbetleri bitmesin, zaman hiç geçmesin isteriz. Kimi zamanda yerimizde duramaz, zaman geçmek bilmez, sıkıntıdan “patladığımızı” zannederiz. Buna; benzer kişilik profillerinin kaynaşması, benzemeyenlerin de savaşması diyoruz.

Yapılan çeşitli yurtdışı ve yurtiçi araştırmalar; toplumdaki kişilik tiplerini Genel olarak 4’e, Myers-Briggs ise daha ileri giderek 16’ya ayırmış. Sonuçlar; yanlış insan değil sadece birbirimizden farklı olduğumuzu ifade ediyor. Farklılıklar ise günümüzde birbirimizi yanlış anlamamıza sebep oluyor. Doğal olarak; buradan da “yanlış insan” anlayışı çıkıyor. Halbuki “anlayışımızı” ve “nasıl anlaşıldığımızı” değiştirebildiğimizde, yeni iş kapıları, yeni arkadaşlar, yeni imkanlar kendiliğinden oluveriyor. Bu çalışmalar; genel olarak renkler, hayvan figürleri, DISC, vb. pek çok birbirine benzeyen fakat farklı isimleri olan analizlere göre tanımlanmakta. Biraz eğlenceli ve muzip, biraz gerçekçi ve ciddi sonuçlarla. Her bir profilin birbirlerinden farklı, kendisini ifade ettiği; davranış kalıpları, ifade tarzları, riskleri ve avantajları var. Kimisi fazla hayalperest, kimisi söyleneni fazlaca ciddiye almakta. Böylece hayat görüşleri çatışmakta. Kimisi boşboğaz olur bir anda, kimisi de fazla resmi, gittiği ortamlarda. Kısacası; yanlış insan değil, farklı insan profilleri ortalıklarda.

“Ben hangi profilim?” diyorsanız, testleri yapıyorsunuz ve kendiniz hakkında farkında olduğunuz yada olmadığınız daha detaylı bilgilere ulaşıyorsunuz. Ya da dışarıdan nasıl göründüğünüzü ve niçin, hangi tepkilere maruz kaldığınızı anlıyorsunuz. Bir iş başvurusu için karşınızdakine nasıl davranacağınızdan tutun, ilişkilerinizde sürekli sorun olarak gördüğünüz durumların nelerden kaynaklandığına yeni bir açıdan bakıyorsunuz.

Hadi şimdi buyurun KİŞİLİK PROFİLLERİ ANALİZLERİNE…

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir