Gazete Yazıları

İNSİYATİF

Her ne kadar çokça gün içerisinde veya hayatımızdaki zaman akışında dilimize dolanmasa da her an inisiyatif kullanmaktayız. Napoleon Hill “Başarının Anahtarları” kitabında konuya değinirken; Dale Carnegie’nin “Hiçbir değeri olmayan iki tip insan vardır. Kendilerine söylenenden başka bir şey yapmayanlar ve kendine söyleneni bile yapmayanlar. İlerleyenler; yapılması gerekeni kendilerine söylemeden yapanlardır. Ve orada da durmazlar. Fazladan çaba harcayıp kendilerinden beklenenden çok daha fazlasını yaparlar” sözüne yer vermektedir.
Anlamı (TDK): Fr. a. 1. Öncecilik, üstünlük. 2. Karar verme yetkisi. 3. Gerekli kararları almayı bilen kişinin niteliği. Kişisel inisiyatifte en belirgin özellik; bir işin sonunu getirebilme alışkanlığı. Bununla beraber; cesaret, özgüven, öz disiplin gibi pek çok olumlu duygu ve düşünce ile beraber gelişmekte. Fakat ne yazık ki; günümüzde “Kadına Şiddet” uygulaması çoğalıp, gündeme geldiği bir toplumda erkekler olumsuz yönde inisiyatif kullanırken, kadınlar toplumun alışılagelmiş yargıları ve olumsuz kişisel inançları ve yetiştiriliş tarzlarından dolayı, tabiatın onlara verdiği doğurganlığı, yaratıcılığı ve yeniden başlama gücünü; doğru kullanamadıklarını üzülerek tanık olmaktayız.
Toplumda daha fazla kadını bilinçlendirmek ve korumak için, sadece Devlet’ten değil, bireysel olarak neler yapabileceğimizi araştırabiliriz. Çünkü adamları doğuran, başımıza getiren ve yetiştiren de biz kadınlarız. Kadınların kişisel inançlarını sağlıklı şekilde geliştirebilmeleri ve inandıkları şeye de sonunu getirinceye kadar sahip çıkabilmeleri için onlara yardım etmeye ne dersiniz?
İlk olarak; Kadın ve insan hakları çerçevesinde, toplumun yüksek bilinç seviyesinde kabul gören ahlak anlayışına da duyarsız kalmadan, “Anne-Baba” eğitimlerine, okul aile birlikleri işbirliği ile başlanabilir. İkinci olarak; toplumun en küçük yapı taşı aile kurumunda, kurum işleyişi ile ilgili bireyler kendilerini bilinçlendirmek için aile eğitimlere katılabilirler. Ebeveyn ve çocuk ilişkisine farklı bir açıdan bakmak, kendine ve ilişkisine katkıda bulunmak isteyenler! Bu hafta, “Anne Baba Bu Kitabı Oku” kitabını alarak, inisiyatif alabilme veya yaratabilme anlayışınızı, başka bir perspektifle yeniden gözden geçirmeye başlayabilirsiniz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir