Gazete Yazıları

İNSİYATİF VE BAŞARI

İnisiyatif kullanmadan hiç başarı elde etiğiniz oldu mu? Yüzde kaç her durumda başarılı oldunuz? Belki de şu anda içinizden “-inisiyatif ve başarının ne ilişkisi var?” da diyebilirsiniz? İlk anda bir bağlantıda kuramamış olabilirsiniz.
Napoleon Hill “Başarının Anahtarları” kitabında; “…Kişisel inisiyatif uygulamadan nasıl inanç geliştirebilirsiniz? Aynı şekilde peşine düşeceğiniz mutlak bir amacınız olmadan nasıl kişisel inisiyatif sahibi olabilirsiniz? Olamazsınız!” demektedir.
Başarı elde etmek istiyorsanız(hangi konuda olursa olsun); ilk olarak sahip olduğunuz kişisel inisiyatif modelinizi belirlemeniz gerekmektedir. Nasıl mı? Bir işin sonunu getirme inancınız da inisiyatif kullanırken yapıcı mısınız, yıkıcı mı? Hızlı ve sonuç odaklı kara verebiliyor musunuz? İnandığınız şekilde hareket ediyorken, kendinize olan güveniniz nasıl? Güveninizi etkileyen iç ve dış sebepleri belirleyip ona göre bir yol çizelgesi oluşturabiliyor musunuz? Başkaları ile uyum içinde olmak ve gerektiğinde onları uyum içinde çalışmaya ikna etme beceriniz var mı?
Tüm, bu ve benzeri kişisel özelliklerinizi gözden geçirmeniz, inandığınız şeye yaklaşmanız için, sizin hayatınızdaki fırsatı yakalamanıza yardımcı olabilir. Bu durumda; gelecekte bir gün geldiğinde, sizin için hiç ummadığınız şekilde iyi şeyler yakalayabilirsiniz. Kendi ilerlemenizle birlikte, size inanan ve güvenen kişilerle beraber ilerleme yaratmış olursunuz. İlerleme aşamalarında; geribildirim ve onay süreci önemlidir. “İş sürecindeki” aksamaları, zamanında görebilir ve yerinde müdahale edebilirsiniz. Eleştirilerin nasıl yapıldığından çok, sizin onu nasıl algıladığınız önemli. “Kendiniz için, daha iyiye nasıl gidebilirsiniz? “Daha iyi” için, durumu veya mevcudu daha iyi hale ne getirebilir?” gibi sorularla eleştirileri kendi cephenizden olumluya çevirebilirisiniz. Hatta sizin olumsuz olarak algılanmanıza neden olan eleştiriden dolayı, bu kişiye, sizin ilerlemenize sebep olduğu için, gizlice teşekkür bile edebilirsiniz.
Tüm bu ifade edilenleri yapabilmek, zihinsel becerilerinize bağlıdır. İnisiyatif alabilme yeteneğiniz zihinsel olarak zayıfladığında tüm diğer özelliklerinizde kendiliğinden zayıflayacaktır. Bu yüzden zihinsel olarak olumlu düşünmeyi elden bırakmayacağınız ve geliştirebileceğiniz bir ömür diliyorum.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir