Blog

Hedeflerinize ulaşmak için gerekli irade nasıl kazanılır?

“Pazartesi başlayacağım!”
Hepimiz bir çok konuda sık sık bunu söylüyoruz. Fakat başlama tarihi belirlemek bir işin kolay yanı. Zor kısmı ise devam etmek için sağlam ve vazgeçmeyecek iradeye ihtiyacınız olduğudur.
Motivasyonunuz ve iyi niyetleriniz zamanla dağılabilir. Tam da güçlü olmamız gerekirken; tembellik, kararlılık eksikliği ve desteğin olmayışı, irade gücümüzün gerilemesine sebep olabilir.

Hayatınızda olumlu bir değişim yaratmak için cesaretsiz ve motivasyonsuz hissediyorsanız, aşağıda bahsedeceğimiz bu üç strateji, iradenizi artırmanıza ve hedeflerinizi gerçekleştirmenize yardımcı olabilir.

1- Gruplara Böl

Birçoğumuz gün içinde veya uzun vadede yapmak istediğimiz görevleri tamamlayamıyoruz çünkü işin büyüklüğü karşısında gözümüz korkuyor. Bu da bizi yapmak istediğimiz iş karşısında hareketsiz kılabiliyor. Yaptığımız işlerin üstesinden gelmek için ufak ufak gruplara bölmek, parçalara ayırmak ve belki de en yapmakta zorlandığımız iş ne ise ondan başlayarak harekete geçmeliyiz. Gözümüze imkansız gelen bu tür işleri hafifletmek ve hedeflerimizi takip ederek gerçekleştiriyor olmak için harika bir yoldur.

Bu strateji ile önünüzdeki büyük ve sorumluluk isteyen bir görevi daha küçük, daha yönetilebilir parçalara bölüp harekete geçecek olursak, bu sayede özgüveninizi ve iradenizi arttırarak, daha az stresle daha fazla görevi tamamlayabileceğinizi göreceksiniz.

2- Kendine Güven

Güven, hedeflerinize ulaşmak için kendinizde sahip olduğunuz inançtır ve herkes özgüveninin yüksek olmasını ister. Peki ama kendimize olan güvenimizi yani en doğru ifade şekli ile özgüvenimizi nasıl arttıracağız?

Aslında bu düşündüğünüz kadar da zor değil! Bunun için işe hedeflerinizi çerçevelendirme şeklinizi değiştirerek başlayabilirsiniz.

Önünüze iddialı ve kocaman hedefler koyarak nereden başlayacağınızı bilmemek güven eksikliği hissetmenize ve mevcutta da güven sorununuz var ise bunu tetiklemeye sebep olur. Yetersizlik ve kendinizden şüphe duyma (içinizde yankılanan “başarabilecek miyim, yapabilecek miyim?”) hissi veya düşüncesi hedefinize ulaşma yolunda sizi zayıflatır ve sürekli bir yerde sıkışık kalma düşüncesine veya sıkışmışlık hissine sebep olur.

Fakat amacınızı, kolay, yönetilebilir ve ulaşılabilir olduğunu hissettiğiniz veya rasyonel olarak düşünebildiğiniz bir şeye indirgeyerek başarıyı bulabilirsiniz. Küçük kazançlara ve dönüm noktalarına dikkat edin. İlerlemenizi izlemek, güvenin artması için harika bir yoldur.

3- Algını Değiştir

Algı, irade gücünü korumak söz konusu olduğunda her şeydir. Algınız başarı şansınızı artıracak veya bozacaktır.

Stanford Üniversitesi tarafından yürütülen yakın tarihli bir çalışma göstermiştir ki; sınırsız irademiz olduğuna inanan kişiler, sıradan insandan daha fazla irade sahibidirler.

Aslında bir çok konudaki algınız ile kendi realitenizi yaratıyorsunuz. Sahip olduğunuz inançlar, etrafınızdaki dünyayı şekillendiriyor. Sonra da “bu benim başıma niye geldi?” diyoruz. İşte tam da bu gerçeklik algısı bizim yaşantımızı ve kalitesini belirliyor. Hiç farkında olmadan ve kendiliğinden, kendinize koyduğunuz sınırlamalar ise sizi geride tutan engeller oluveriyor. Hedeflerinize ulaşmak için yeterli olduğunuz ve yeni bir algı oluşturma kudretini elinize aldığınızda, sınırlamalarınızı güçlü yönlere dönüştüreceksiniz.

Kendinize inanmazsanız, hedefinize nasıl ulaşabilirsiniz? Bir başkasının sizin hedeflerinizi gerçekleştireceğinize inanmasından çok, sizin kendi hedeflerinizi gerçekleştirmek için kendinize ne kadar inandığınız önemlidir.

Algınızı umutsuzluktan umuda çevirmek ve her olayın farklı bir bakış açısı olmakla beraber, pek çok gerçekleşme olasılığı olduğunu bilmek için dilerseniz Profesyonel Yaşam Koçluğu hizmetlerinden ve çalışma programlarından destek alabilirsiniz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir