Gazete Yazıları

HAYATTA “KOÇ” OLABİLMEK!

Yaşamında “koç” olabilmeyi, başkalarına seçeneklerini gösterebilmeyi, kim istemez ki? Bunu yapabilmek için kişi önce kendinden başlamalı. Kendinize, acımasızca ve doğru soruları sorabilme cesaretiniz olmalı. Soruların cevabını duymaya yüreğiniz. Tüm bunları göğüsleyebilecek ve yerine getirebilecek gücünüz olmalı. Sonuç olarak; yerli yerine oturacak bir planınız olmalı. Bu planı yapmak istemenizin; nedeni, amacınız, hedefiniz ne? Bunları gerçekleştirmek size ne sağlayacak?
Bunları yaparken, her şeyi takip edebileceğiniz, tüm duygularınızı paylaşabileceğiniz bir dostunuz (defteriniz) olmalı. Sebebi, zaman içindeki değişiminizin, kendi kendinize takibi.
Genelde “ben aklımda tutuyorum yaptıklarımı” diye cevaplar alıyorum. Fakat bir süre sonra, o kafada tutulanların hatırlanmasında, zorluk çekiliyor. Bu yüzden yazmak önemli (aynı bir çocuğun gelişim sürecinde gözlenmesi gibi). Bizler her ne kadar fiziksel bir evrim geçiriyorsak ta zaman ilerledikçe içimizdeki çocuğu büyütmekte geç kalabiliyoruz. Kendi; değişim, gelişim ve dönüşüm süreçlerinizi, yazarak takip etmenizin denenmiş en iyi yol olduğunu paylaşmak isterim. Ayrıca; diğer klasik detayları ise şöyle sıralayabilirim:
1. Sizi olumsuz etkileyen, enerjinizin emildiğini düşündüğünüz, kişilerden veya mekânlardan uzak durabilir,
2. Gün içinde yapacaklarınızın bir listesini yapabilir,
3. Hiç kullanmadığınız eşyalarınızı verebilir, etiketi üzerinde olanları hediye edebilirsiniz,
4. Bedeninizi her gün en az 5 dakika, gözlerinizi kapatarak dinlendirebilir ve ne istediğine dikkat edebilirisiniz
5. Olmasını istediğiniz hayalleriniz için bir hedef belirleyip aksiyon alabilir,
6. Vakit geçirmekten hoşlandığınız arkadaşlarınızla daha fazla bir arada olabilirsiniz.
7. En önemlisi; HAYIR demeye başlayabilirsiniz

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir