Gazete Yazıları

GENÇLER İÇİN “PARA”

“Zengin Baba, Fakir Baba”, para ile ilgilenenlerin nerdeyse hepsi bu kitabı duymuş ve hatta okumuştur diye düşünüyorum. Şimdi de “Gençler İçin Zengin Baba Fakir Baba” kitabını Robert T.Kiyosaki kaleme almış.  Bizim “Ağaç yaşken eğilir” atasözünü, para anlayışı üzerine gençler için giydirmiş.

Kitabı okurken, ebeveynlerimin, kardeşimi daha ortaokuldayken, çalışması için bir işletmeye yöneltmekle, ne kadar iyi bir iş yaptıklarını bir kez daha tanık oldum.
Bu ne işe mi yaradı? O kadar çok işe yaradı ki. Şu anda arabalardan anlıyor. Almak istediğinizde elinizin altında bir ekspertiz var diyebilirim. Başkalarına karşı, kendini ifade edebiliyor. Özgüveni yaşıtlarına göre çok daha farklı. Üniversitede haşır neşir olduğum para ile olan ilişkimi, o daha küçük yaşlarda  belirlemişti. Annemin bizlere daha ilkokulda açtığı banka hesabını da, böylece nasıl kullanacağı ile ilgili bankaya gidip, memurlardan bilgi alabiliyordu. Sevgili Gülçin Yenidünya’yı buradan sevgiyle anmak isterim. O zamanlar Çukurova Üniversitesi, İŞ Bankası’nın müdiresiydi. Bize pek çok konuyu sabırla anlatmış, hatta öğrenmemize de vesile olmuştur. Ayrıca, parayı alma verme işleminde sevgili kardeşim Çağatay’ın, yıllar içinde benden daha başarılı olduğunu da söyleyebilirim.
Bu paylaştıklarımdan başka, çocuklarınıza ve gençlere, kitapta da ifade edildiği gibi neler öğretebilirsiniz?
  • Para kazanmak için çocuklarınızı sorgulamak yerine, onların düşünmesini sağlayacak soru sorabilirsiniz,
  • Para için alınabilecek risklerin neler olabileceği,
  • Her yaptığın işin kendine para değeri olabileceği de bir kazanç sağlayabileceğini ona gösterebilirsiniz.
  • Para kazanmak istiyorsanız ona karşı sabırlı davranmanız gerektiği, sabır her zaman, görmek isteyene, fırsat doğuracaktır.
  • İki yakanızı bir araya getirecek konuşmalar yerine, elinizdeki para ile “nasıl daha farklı yapabileceğinizi” konuşun
  • Parayı tanımaları için alışveriş yapmasına izin verin. Kredi kartı kullanmaları yerine, parayı ve vermeye başlayarak, gelecekte rahatlıkla davranabileceklerdir.
  • İyi borç ve kötü borç diye bir şey olduğunu daha erken zamanda fark etmelerini de sağlayabilirsiniz.

Related Posts