Gazete Yazıları

DOĞRU SORU MU SORGU MU?

Yaşam Koçluğu ile ilgili bilgi verirken, soru sormaktan ve bunun bir tekniği olduğundan bahsederim. Hemen de karşıdan bir cevap alıveririm. Genel de şu şekilde olur: “Ben kendimi sorgularım!”
“-Aman da ne güzel bir maharet!” demeyeceğim. Çünkü Sorgulamak; “Suç niteliğinde bulunan bir sorun üzerine ilgili bulunanlara sorular sormak.” tır.(Kaynak:TDK) Dolayısıyla Koçluk çalışma sisteminde; suç veya suçlu bulmak gibi bir durum söz konusu değildir. Amaç: Farkındalık yaratmaktır. Ancak doğru sorular sorarak farkındalık yaratabilirsiniz. Her iki soru şeklinin uygulanmasında çok ince bir sınır vardır. Bu yüzden “Doğru Soru Sorma Teknikleri” diyoruz.
Doğru sorular ile neyin doğru neyin yanlış olduğunu anlamaya çalışırsınız. Suç veya suçlu bulmak için değil. Birçok kişi “hem de acımasızca sorgularım”(?!) ifadesiyle kendisini anlatırken, açıkçası oturduğum yerde dehşete düşerim. Zaten günümüzde insanlar kendilerini acımasızca sorgulayıp; sevgisiz ve mutsuz hatta doyumsuz hayatlar yaşamalarına sebep oluyorlar. Bir şeye hedef koyarak yol almak ve farkındalık yaşamakla, sorgulayıp, yargılayarak, hedeften uzaklaşmak farklı şeylerdir.
Debbie Ford, “Doğru Sorular” adlı kitabında; “Zihinlerimiz hile yapar. Birçoğumuz her gün kendimizi kandırırız. Her şeyi bir mantığa dayandırma yeteneğine sahibiz. Bu yetenek; davranışlarımızı mazur göstermekte bizi usta kılar. Kendimize doğru soruları sorduğumuzda, doğru bir pusulaya sahip olur ve yaşamımızın hangi yönde ilerlediğini açıkça görmüş oluruz.” diyor.
Ben de “sorgulamadan”, “Doğru Soru” larla güne başlamanız ve hedefinize (o her ne ise) en kısa sürede ulaşmanızı diliyorum.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir