Gazete Yazıları

CEVABINIZ HAYIR OLSUN

En sevdiğim egzersizlerden biridir? “Hayır” diyememe bazıları için “tabu” halindedir. İlk başlarda zorlanılır. “Nasıl derim?” “Utanırım!” “Benim için çok zor!” “Diyenlere imreniyorum!” gibi bahaneler sıralanır.
Gerçekten “hayır” demek istiyor musunuz? Eğer cevap kocaman bir “EVET”se, “hayır” dediğimizdeki en güzel kazançlardan biri zamandır. Başkalarına “hayır” diyerek kendiniz için ertelediğiniz ve yapmak istediğiniz pek çok şeye zaman kazandığınızı göreceksiniz. Bu sizi mutlu ve huzurlu olmaya götüren ilk adımlardan biridir. Kendinizi istemediğiniz şeyleri yapmaya zorlar bulmaktan vazgeçeceksiniz.
Nina Grunfeld’in “benim büyük kitabım” da yazdığı ve benimde çalışmalarımda uyguladığım bölümü sizinle paylaşıyorum:
“Hayır” demek yardımcı olmak istemiyorum demek değildir. Başka öneriler de sunulabilir. Size bir soru sorulduğunda bir an durun, sonra içinizdeki sese kulak verin. Onu şimdi göz ardı ederseniz başka bir zaman tekrar önünüze çıkacaktır. Ne istediğinize karar verin. Yani gerçekten yapmak istiyor musunuz? Duygularınızı tartın.
Kararın tamamen size ait olduğunu unutmayın. Gerçekten reddetmek istemiyorsanız, “Hayır” demek zorunda değilsiniz “evet” diyebilirsiniz. Oyalanın. Zamanınızı, gerçekten ne istediğinizi anlamak için kullanın. Daha çok zamana ihtiyacınız varsa; “programıma bakmam lazım…”, “bunu biraz düşüneyim..”, vb. şekilde söyleyebilirsiniz. Ağzınızdan çıkan ilk kelime “hayır” ise sözünüze bağlı kalmanız daha kolaydır. Dürüst, açık sözlü ve gerçekçi olun. Sesiniz net ve anlaşılır olsun. “hayır” derken karşınızdaki kişinin gözlerinin içine bakın. İfadenizi destekleyecek şekilde başınızı da “hayır” anlamında sallayabilirsiniz.
Kısacası; “hayır” demekten çekinmeyin. Çünkü her “hayır”da bir hayır vardır.
Hayır’lı haftalar dileğimle…

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir