Bireysel Koçluk Seansları

Yaşamı değiştiren temel noktalardan en önemlisi bireyin kendisini tanımasıdır. Başarı hiç kuşkusuz ki bir şans değildir. Başarının içerisinde saklanmış birçok detay vardır. Ve Başarı, başarıya giden yoldaki sonucun göstergesidir. Başarının gerçekleşme sureci arasında var olan bilgi birikimi ve tecrübe ise oldukça önemlidir. Bireyleri bilgi ve tecrübe birikimleri ile destekleyecek ve başarılı olmaları adına doğru şekilde iş birliği kuracakları bireysel koçlar ile başarıyı yakalayabilmek oldukça kolaydır. Üstelik bu koçluk destekleri ile bireyin sosyal hayatta olduğu kadar iş yaşamında ve kişisel ilişkilerinde de doğru adımlar atacağı su götürmez bir gerçektir. Bu nedenle de bireysel koçluk seansının önemi daha da ortaya çıkar.

Bireysel Koçluk Seansı ile Edinilen Faydalar

Zihinlerimizde yer eden engellerden kurtulmamızı ve çok daha özgür kişiler olmamıza olanak sağlayan bireysel koçluk seanslarında, aynı zamanda, özgüvenimizi yeniden yapılandıran, kendinden emin bir duruşun ortaya çıkmasını sağlamakla birlikte pek çok yönden bizi destekler. Bizler zihinlerimizdeki konuşmaları duyduğumuzda buna karsı nasıl bir yol izleyeceğimizi yeniden keşfederek, dış dünyayı da dinleyip anlayarak başarabildiğimizde yaşam bambaşka bir olgu haline dönüşecektir. Bireysel koçluk seansının dikkat çeken en önemli bir diğer etkisi de bu yöndedir.

Hayatımızın herhangi bir alanında tekrar eden olaylar yaşıyorsak yapmamız gereken şey durup bu olayın içerisinde yer alan mesajı görmektir. Aksi halde değişik senaryolar ve değişik kahramanlar ile aynı duyguyu hissettiren olayları tekrar tekrar yaşamayı sürdürürüz. Bakış açımızı değiştirerek potansiyelimizi fark ettiğimizde ise istediğimiz türden bir ilişki yaşayabilir, daima ertelediğimiz hobilerimizi hayata geçirebilir, işimizde hedeflerimize çok daha rahat ve kısa yoldan ulaşabiliriz. Bütün bu hedeflere ulaşma noktasında bireysel koçluk katkısı, desteği motivasyonel yaklaşımının dikkat çektiği ortadadır.

Yaşadığımız hayatlar, şüphesiz ki bizlerin kendi içimizde yaptığımız harika yolculuklarda gizlidir. Kendi içimizdeki güç ve enerjiyi fark etmek istiyorsak bireysel seans sayesinde sizler de kendi iç dünyanızda unutulmaz bir yolculuğa çıkabilir ve daha önce hiç keşfetmediğiniz pek çok özelliğiniz ile tanışabilirsiniz. Kişinin kendini keşfetmesi ve ciddi anlamda kendini gerçekleştirmesi tam olarak burada ortaya çıkar. Yaşam koçunuz olarak size yaşam senaryonuzdaki rolünüzü belirleyebilmeniz adına gerekli motivasyonu sağlarken, ayrıca da sizlere yol arkadaşlığı yapmaktayım. Bütün bunları bireysel koçluk seansında fark edebilirsiniz.

Bireysel koçluk seanslarında koçunuz olarak sizin yaşam içerisindeki memnuniyetsizliklerinizi ya da huzursuzluklarınızı hafifletme ve giderme konularında yardımcı olabilirim. Yaşadığınız özsaygı konusundaki problemlerde ve kişisel isteklerinize ulaşma konusundaki tereddütlerinizi asmak için destek oluruz.

Bireysel Yaşam Koçluğu Seanslarında Nasıl Bir Yol İzlenir?

Profesyonel bir yaşam koçunun ilk olarak danışanının oldukça iyi dinler. Danışanının nasıl düşündüğünü ve sahip olduğu zihin yapısını anlamaya çalışır. Bu adım, görüşmeye en iyi şekilde başlamak ve doğru sorularla seansta ilerleyebilmek için en kritik aşamadır.

Yaşam koçu, danışanın kendisine verdiği detaylarla kişilik haritasını oluşturmaya, geliştirebileceği noktalarını ve gelişmiş yönlerini görmelerine yardımcı olur. Zaten bireysel koçluk seansı için kişinin kendini doğru bir şekilde anlamasını sağlanması kilit bir durumu oluşturur.

Bireysel yaşam koçu, danışanının elindeki kartları alarak kendisi için en iyi oyunu kurmasına, en akılcı şekilde oynamasına ve hatta bazen oyunun kurallarında değişiklik yapmasına yardımcı olur. Bu da kişilerin özgüven dolu hamleleri daha rahat yapmasına ortam hazırlar.

Profesyonel yaşam koçları danışanlarında yeni, pozitif, güçlü düşünce ve duygular yaratarak onların değişimlerini destekler. Vizyoner ve yeni bir bakış açısı kazandırmayı amaçlarken, kişinin kendine olan inancı da pekiştirilir.

Yaşam koçları bireylerin kendi sorumluluklarını alma alışkanlıklarına farklı ve yeni bir bakış acısı getirir. Onları asla eleştirmez, zorlamaz ve yargılamaz. Daimi olarak danışanlarına motivasyon, güç ve enerji sağlarlar. Bu şekilde hem koç hem de müşteri, beraber aynı pencereden bakarak daha sağlam adımlar atabilirler.

Koçlar bireysel koçluk seanslarında ve çalışmalarında sıfır sorumlulukla hizmet verirler. Çünkü hiçbir yaşam koçu danışanını yönetmez, yönlendirmez ve asla akıl vermez. Bu sebeple yaşam koçluğu seanslarında sorumluluk bütünüyle danışandadır. Bu durum, her ne kadar ilk bakışta sorumluluğu sadece danışana yükler gibi görünse de aslında Koçun da bu ilişkide kendi sorumluluğu vardır. İki kişinin tek bir hedef doğrultusunda adımlar atmasını ve tüm bu adımların da pozitiflik ilkesi dâhilinde gerçekleşmesini sağlar.

Yaşam koçluğu bir motivasyon ustalığıdır. Yaşam koçları her seansta danışanlarını kendine güvenen ve çok daha güçlü bir insan haline getirmek adına motive etmektedirler. Yani danışan çok daha kapsamlı ve bütünleyici bir yapıda motive edilir, motivasyon unsurlarının altı koçluk araçları ile doldurulur.

Yaşam koçları danışanlarına akılcı sorular yönelterek onların farkındalıklarını geliştirirler. Seanslar sırasında danışanlarının itirazlarını en iyi şekilde çözümler ve danışanların göstermiş olduğu dirençleri büyük bir ustalıkla çözerler. Doğru Geribildirimler ile durumu tarafsızca gösterebilir.

Genel olarak bireysel yaşam koçluğu seanslarında, koçlar ve danışanları samimi bir sohbet havasında olurlar. Bu sohbetler sayesinde koçlar danışanları ile uyumu yaratırlar. Yaşam koçları oldukça empatik birer dinleyicidirler. Bu da koçluk seanslarının olmazsa olmazıdır.

Danışanının hesabına anlayış, sevgi ve güven yatıran yaşam koçu ona psikolojik olarak oksijen sağlar. Çünkü yaşam koçları bilir ki karşısında bulunan insanın tek arzu ettiği anlaşılmak, saygı duyulmak, değer görmek ve sevilmektir.

Bireysel Koçluk Seanslarından Kimler Yararlanabilir?

 • Yaşamlarını çok daha doyumlu ve mutlu olarak devam ettirmek isteyen tüm kişiler,
 • Yaşamlarında çözüm bulamadıkları bir ya da birçok konuya sahip olanlar,
 • Kariyerlerini geliştirmek, değiştirmek ve iş hayatlarında yeni kararlar almak isteyen kişiler,
 • Yaşamları için önem taşıyan sınavlara hazırlananlar,
 • Hızlı ve aktif bir çalışma hayatının ardından emekli olarak bunalıma girenler,
 • Evlilik ya da ilişkilerinin bitmesi nedeniyle zor günler geçirenler,
 • Meslek seçimi konusunda kararsızlık sorunu yaşayanlar,
 • Yaşamlarını doğru ve verimli bir şekilde planlayamayanlar,
 • Hedef ve hayallerini yaşama geçiremeyenler,
 • Eş, iş, arkadaşlık, aşk ve benzeri ilişkilerinde sorun yaşayanlar,
 • Yaşamına yenilikler eklemek isteyen kişiler,
 • Hayatlarında aynı kısır döngü içerisinde sıkışıp kaldıklarını düşünenler.
 • Yaşamlarındaki mevcut karmaşadan rahatsızlık duyanlar,
 • İlişki ve evliliklerinde arzu ettikleri seviyeye gelmeyi isteyenler,
 • Doyumlu, sağlıklı ve dengeli bir hayat sürmek isteyenler,

Bireysel Koçluk Seansları Ne Kadar Sıklıkla Olmalıdır?

Bireysel Koçluk seansları genel olarak 12 görüşmeden oluşur. İlk 4 görüşmenin yapılması, devam etmek veya etmemek konusunda netleştiricidir. Diğer yandan kişi istediği zaman görüşmeleri sonlandırma seçeneğine sahiptir. Ayrıca, seans sıklıkları danışanın gereksinimine göre değişiklik gösterebilir. Genel olarak görüşmeler koçluk seansı almak isteyen kişinin talebi doğrultusunda hafta da bir kez ayarlanır. İdeal olan koçluk görüşmeleri haftada bir olandır. Büyükşehirlerdeki yoğun yaşantı neticesinde görüşme araları en fazla 15 günde 1 sekliyle dizayn edilebilir. Bu sebeple seansların ne kadar süreceği de bireyden bireye değişiklik göstermektedir. Ancak temel unsur şudur ki, bireysel koçluk seansı sadece iş olsun diye verilmez, muhakkak kişinin durumuna göre seans sayısı belirlenir.

Bireysel koçluk seanslarında çeşitli amaçlar dikkat çeker. Örneğin danışanların çok daha fazla gelişim sağlamasına destek olmak, aynı kişilerin becerilerini en etkili şekilde uygulamaya aktarmalarını sağlamak ya da kendilerini bir yaşam koçu veya bir lider olarak yetiştirmelerini sağlamak rahatlıkla sayılabilir. Sizler de bireysel koçluk seanslarından yararlanarak kendi yaşamınızın direksiyonunu elinize alabilir, en doğru ve kestirme yollardan hedeflediğiniz rotaya hızla varabilirsiniz. Üstelik bu esnada anlamsız ya da gereksiz bir hızlanma ile değil, kişisel gelişiminizin ön plana çıktığı ivmeli bir hareketlenme ile yolunuza devam edebilirsiniz. Gerek kendinize, gerek ise çevrenize daha faydalı bir birey olmak için siz de şimdi hemen harekete geçebilirsiniz.

 
tr_TRTurkish
tr_TRTurkish