Gazete Yazıları

BEKLENTİ

“(İsim hali) Gerçekleşmesi beklenen şey veya bireyin belli şart ve durumların alacağı biçimler veya kendisinden beklenenler konusundaki öngörüsü” olarak TDK’da tanımlanmakta.

Her hafta yazdığımdan farklı olarak, bu konuyu, daha çok sorularla paylaşmak istedim.

Size göre beklenti nedir? Kişi ne zaman beklenti içine girer? Beklenti içinde olduğumuz kişileri derecelendirebilir miyiz? Sizin beklenti içinde olduğunuz konu ile ilgili, başkaları tarafından sizden beklenen bir öngörü var mı? Beklentilerimizin gerçekleşmediğinde ne olur?  Bir kişinin (bireyin) bir konu ile ilgili bir  beklentisi veya öngörüsü yoksa nasıl davranır?  Beklentilerimizin gerçekleşmemesi için önünde durun şey ne? Sadece, bu soruyu açacak olursam, genel olarak beklentilerimizin gerçekleşmemesinin sebebi için; önünde duran bir engel olduğunu düşünürüz. Fakat engelin ne olduğu konusunda detaylı bir konuşma veya sonuca yönelik bir durum şimdiye kadar oluşturmamışızdır. Onu tanımlayacak, belirleyecek her durum ve koşuldan da bilinçli veya bilinçsiz olarak kaçınmış olabiliriz. Tüm bunların sebebi, birey olarak konfor alanı dışına çıkmak istemeyişimizdendir. Bu sadece fiziksel olarak değil, duygusal olarak ta oluşturduğumuz bir konfor alanı olabilir.

Bunu bu hafta yaşadığım küçük bir örnekle açıklayabilirim.

Para Koçluğu” kitabım hakkında konuşulan bir toplantıda; kitap elden ele dolaşıp, içinden bir paragraf okunuyordu. Tam, bir dostuma sıra gelmişken, kitaba dokunmadan, “-Beni pas geçin!” dedi (öngörü). “-Neden?” dedim. “-Para konusu bende, tamamen kıstırılmış, sıkıştırılmış hissi doğuruyor. Bana bu konuları konuşmak iyi gelmiyor (beklenti). Bu yüzden bununla ilgili hiçbir şey duymak, dokunmak ve/veya okumak dahi istemiyorum!” şeklinde, samimiyetle ifade etti. Ona sorduğum tek soru; “günlük hayatta para kullanıyor musun?” oldu.

Sonuç: Halihazırda yapıyor olduğunuz ve cevap vermekte zorlanacağınız durumları reddeder, yapmaktan kaçar, layığı ile yaptığınızı düşünür veya kimsenin bunu fark etmediğini sanırsanız, sadece siz yanılırsınız. Karşınızdaki kişilerin susuyor veya görmezden geliyor olması, sizinle ilgili gerçekleri görmediği anlama gelmez. Başkalarından önce, gerçeklerinizle yüzleşmeniz dileğimle.

Related Posts