Etkinlikler

Bahçeşehir Üniversitesi’nde Liderlik Oyunları

Yaşam KOÇU Pelin Narin TEKİNSOY, Bahçeşehir Üniversitesi Girişimcilik Kulübü öğrencileriyle “LİDERLİK OYUNLARI” adlı seminer ile bir araya geldi. Gençlerle oyun oynayarak Liderlik özelliklerini daha kolay kavrayabilmelerini ve günlük hayatta kullanabilecekleri küçük detaylar yakalamalarını sağladı.
İyi bir girişimci olabilmek için, bireyin ilk olarak kendisine lider olabileceğini, kendisine liderlik edebilen girişimci bireylerin içinde bulundukları duruma ve çalıştıkları iş arkadaşlarında daha kolay liderlik edebilecekleri ile konuya giriş yaptı.

Deyindiği konu başlıkları arasında;

Liderlik nedir? Nasıl kazanılır?

Bir liderde olması gereken özellikler nelerdir?
Doğuştan mı olmalı yoksa Geliştirilebilir mi?
Liderlik için gereken kişilik, bilgi ve yetki güç kaynaklarımızı Nasıl geliştirebiliriz?
uygulamaları ile keyifli dakikalar yaşattı !

Gençlerin aktif olarak katıldığı, karşılıklı soru cevap şeklinde devam eden ve oyunların oynandığı eğitimde; İyi bir “Liderin”; Genel olarak, vizyoner, eğitici, ilişkisel, demokratik, hız belirleyici olduğu. Liderlik şekillerinin de; Konumsal ve vasıfsal olarak 2 ye ayrıldığını açıkladı. Günlük hayatta ve lider olarak nasıl ilişki kuruyoruz? İlişki kurma şekillerimizin neler olduğundan bahsetti. “Bir liderin en önemli 3 özelliği” ile ilgili olarak ortak bir karar alıp oyunlarını şekillendirdiler.

Liderlik becerisi olan kişilerin; içinde bulunduğu ortamdaki bireyleri, bireysel ve toplumsal hedefleri doğrultusunda harekete geçirebileceklerini, bir işin yapılabilmesi için kişilerde istek uyandırabileceğini, bulunduğu toplulukta yapılacak işler için hem kişiler arası ahenk yarattığını hem de kişileri ortak amaç için harekete geçirdiğini, bireylerin gündelik görevlerinin ötesinde ortak bir amaç duygusu vererek işi heyecanlı hale getirdiklerini örneklerle açıkladı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir