Gazete Yazıları

Anneler günü hikâyesi

Çocukluğumuzdan beri her yıl Mayıs’ın ikinci haftası kutladığımız Anneler Günü ne zaman, nasıl ortaya çıktı? Merak ediyorsanız bir göz atın.

Anneler günü geleneği, Antik Yunanlıların Yunan mitolojisindeki pek çok tanrı ve tanrıçanın annesi olan Rhea onuruna verdikleri yıllık ilkbahar festivali kutlamalarıyla başlar. Antik Romalılar da ilkbahar festivallerini İsa’nın doğumundan 250 yıl öncesinden ana tanrıça Kibele onuruna kutluyorlardı.

ABD’de Anna Jarvis’in kaybettiği kendi annesi için 1908 yılında başlattığı anma günü, 1914 yılında Kongrenin onayıyla Amerika çapında genişledi. Hikâye şöyle gerçekleşti.

anne2Anna Jarvis uzun yıllar ailesi ile birlikte yaşadığı Amerika’da ilk olarak babasını kaybetti. Daha sonra 1905 yılında annesini kaybeden Anna Jarvis sürekli birlikte olduğu ailesinin eksikliğini her defasında daha da fazla hissetti. Özellikle onlara yaşadıkları dönemlerde gereken değeri vermediğini düşünen Anna Jarvis sürekli bunun sıkıntısını yaşamaya başlamıştı.

Anna Jarvis annesinin ölüm yıldönümü olan Mayıs’ın 2. haftasında çevresindeki insanları davet ederek bu günü anneler günü olarak kutlanması talebinde bulundu. Bu talebe yakınları sıcak baktı, finansal desteği de ünlü bir giyim şirketi sağladı. İlk kutlamanın yapıldığı alanda binlerce kişi vardı. Anna Jarvis’in tüm katılanlara kırmızı bir karanfil vermesiyle geleneksel bir hal alan anneler gününün sembolü de bu kırmızı karanfiller oldu.

Anna Jarvis tarafından artık önünde kalan tek engel, bu günün resmiyet kazanması gerektiğiydi. Yazdığı yüzlerce mektubu eyelat başkanları ve senotaya gönderen Anna Jarvis, daha oylamadan geçmeyen bu günü birçok eyelatte kutlanmasına neden oldu. 8 Mayıs 1914 tarihinde Wilson’un imzası ile artık Anneler Günü resmiyet kazanmış oldu. Daha sonra birçok ülkede kabul gören bu gün çiçek ve hediye kartlarından oluşan paketlerin yok satmasına neden oldu.

Anneler Günü, tüm dünyada yoğunlukla Mayıs’ın ikinci haftası kutlanmasına rağmen, farklı günlerde kutlayan ülkeler de vardır. Mesela Norveç, Şubat’ın ikinci Pazar günü; Yunanistan 2 Şubat; Kenya, Haziran’ın son Pazar günü Anneler Günü’nü kutlayan ülkelerdir.

Related Posts